Odstranění zubního kamene (OZK)
Zubní kámen není jen estetický problém. Začátkem jeho vzniku je měkký povlak na zubech, který se pravidelně a efektivně neredukuje. Zubní mikrobiální plak je vysoce organizovaná jednotka, sestávající se z velkého množství bakterií usazených na zubu a způsobujících následná onemocnění v dutině ústní, např.zubní kaz, zánět dásní, parodontitídu. Zubní povlak nelze odstanit proudem vody, je spojen s povrchem zubu i zubních náhrad a lze jej odstranit pouze mechanicky kartáčkem.
Pokud se vrstva plaku ze zubu a mezizubních prostor pravidělně nezredukuje, postupně plak mineralizuje a vzniká z něho během několika dnů tvrdá hmota, zubní kámen. Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. To je možné provést ručně nebo za pomoci ultrazvuku ( = scaling).
Ruční nástroje se používají spíše pro dočišťování, nebo odstraňování menšího množství zubního kamene, především z mezizubních prostor nebo prostorů podél dásní. Tato metoda je časově náročnější a je třeba velká zručnost a přesnost ošetřujícího.
Ultrazvuk, je speciální přístroj, který vytváří mechanické vlnění, při kterém jeho koncová část, společně s kapalinou naruší ztvrdlou vrstvu zubního kamene. Lze nastavit na různé frekvence, podle rozsahu zubního kamene, na rychlé čištění velkých nečistot, jemnější čištění a velmi jemné čištění.Tento přístroj se používá k odstraňování jak naddásňového tak poddásňového zubního kamene. Ošetření ultrazvukem je mnohdy měně časově náročné, ale je zde opět nutná určitá zkušenost ošetřujícího.
Air-flow (pískování zubů)
Metoda, při které se odstraňují usazeniny ze zubů pomocí proudu vody, vzduchu a jemného prášku - kulatých mikročástic jedlé sody, glycínu nebo erythritolu.
Výhoda této metody je rychlé a bezbolestné odstranění nežádoucích pigmentací ze zubů, ze zvlášť skrytých prostor, hlavně z mezizubních a vzhledem k ochucenému abrasivu je i ošetření příjemné.
Pomocí Air flow dosáhneme dokonale čistého a hladkého povrchu zubů.
Redukce pigmentace
Co se pigmentace týká - jedná se o tmavé zbarvení skloviny, nejčastěji v podobě skvrn, které nepříznivě mění barevný odstín skloviny ve srovnání s původním přirozeným odstínem. Tyto pigmentace se na zubech usazují z různých složek potravy, bohaté na pigmenty, např. z kávy, čaje, červeného vína, borůvek apod., z chemických látek obsažených v ústních produktech, nebo z důvodů kouření, či špatné techniky čištění. Většina pigmentací má nevzhledné zbarvení od žlutohnědých, šedých až po černé skvrny.
Zde se převážně používá výše zmíněná technika Air flow, která velmi dokonale a hlavně šetrně zuby zbaví nežádoucích pigmentací a tím dosáhneme dokonale hladkého povrchu zubů.
Fluoridace zubů
Známé heslo „Čistý zub se nemůže zkazit“ stále platí, pravdou je však i to, že lze např. pomocí aplikace fluoridových preparátů riziko vzniku zubního kazu značně zredukovat i u jedinců, kteří perfektní ústní hygienu nemají. Fluoridy mají proti kariézní účinek, remineralizují počáteční léze skloviny, snižují citlivost krčků, omezují pomnožování baktérií.
- Zubní pasty obsahují fluoridy, avšak hlavně u dětských pacientů se doporučuje provádět minimálně při preventivních prohlídkách ordinační fluoridaci, což je nebolestivé a příjemné ošetření.
- Fluoridační krémy či pěny se nanáší do speciálně upravených lžic pro horní a dolní čelist, které má pacient 10 minut v ústech. Poté vyplivne, nevyplachuje a doporučuje se 30 minut nepít a nejíst pro maximální efektivnost ošetření.
Leštění zubů
Leštění zubní skloviny se provádí speciálními rotačními kartáčky, různých velikostí a tvarů, na které nanášíme leštící pastu. Výkon je bezbolestný a vysoce efektivní. Leštěním se odstraní drobné zbytkové pigmentace, zahladí se povrch zubů. Leštění se provádí vždy na závěr ošetření, aby byl povrch zubu naprosto hladký a nebyl důvod k rychlejšímu usazování plaku.
Bělení zubů
Jediné co zuby doopravdy a šetrně vybělí, je peroxid vodíku!
Bělení je chemický proces, při kterém aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučeniny peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde odbarvují usazené pigmenty.
Pro tento zákrok je nutnost mít kvalitní zubní hygienu, zdravé zuby, zdravé dásně a výkon se provádí pod odborným dohledem zubního lékaře.
Existují dvě metody bělení - ordinační a domácí.
1) Bělení zubů domácí - Vybavíme vás aplikátory přímo na míru, bělení probíhá doma, Vaší samostatnou opakovanou aplikací.
2) Bělení zubů ordinační - Provádí se přímo v ordinaci a trvá cca 1,5 - 2 hodiny.