Dentální hygiena
Poliklinika Jih

 

Výkony

Zubní kámen

Zubní kámen není jen estetický problém. Začátkem jeho vzniku je povlak na zubech, který se pravidelně a efektivně neredukuje. Zubní mikrobiální plak je vysoce organizovaná jednotka, sestávající se z velkého množství bakterií usazených na zubu a způsobujících následná onemocnění v dutině ústní. Zubní povlak nelze odstanit proudem vody, je spojen s povrchem zubu i zubních náhrad a lze jej odstranit pouze mechanicky kartáčkem.

Pokud se vrstva plaku ze zubu a mezizubních prostor pravidělně nezredukuje, postupně plak mineralizuje a vzniká z něho během několika dnů tvrdá hmota, zubní kámen. Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. To je možné provést ručně nebo za pomoci ultrazvuku ( = scaling).


Pigmentace

Pigmentace je tmavé zbarvení skloviny, nejčastěji v podobě skvrn, které nepříznivě mění barevný odstín skloviny ve srovnání s původním přirozeným odstínem. Tyto pigmentace se na zubech usazují z různých složek potravy, bohaté na pigmenty, např. z kávy, čaje, červeného vína, borůvek apod., z chemických látek obsažených v ústních produktech, nebo z důvodů kouření, či špatné techniky čištění. Většina pigmentací má nevzhledné zbarvení od žlutohnědých, šedých až po černé skvrny. V malém rozsahu je lze odstranit ručně nebo za pomoci ultrazvuku, větší rozsah pigmentací se odstraňuje pomocí přístroje Air flow.


Air flow

Jde o mechanický princip založený na velmi jemném pískování a leštění zubů. Pískování odstraňuje pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycínu, hnaných proudem vzduchu a vody usazeniny z povrchových částí zubu.

Air flow je technika, která velmi dokonale a hlavně šetrně zuby zbaví nežádoucích pigmentací a tím dosáhneme dokonale hladkého povrchu zubů.

Výhoda této metody je odstranění pigmentace ze zvlášť skrytých prostor, hlavně z mezizubních. Ošetření je nebolestivé, rychlé a vzhledem k ochucenému abrasivu i příjemné.


Leštění zubů

Leštění zubní skloviny se provádí speciálními rotačními kartáčky, různých velikostí a tvarů, na které nanášíme leštící pastu s příchutí a obsahem floridů. Výkon je bezbolestný a vysoce efektivní. Leštěním se odstraní drobné zbytkové pigmentace, zahladí se povrch zubů. Leštění se provádí vždy po odstranění zubního kamene, aby byl povrch zubu naprosto hladký a nebyl důvod k rychlejšímu usazování plaku.


Fluoridace zubů

Známé heslo „Čistý zub se nemůže zkazit“ stále platí, pravdou je však i to, že lze např. pomocí aplikace fluoridových preparátů riziko vzniku zubního kazu značně zredukovat i u jedinců, kteří perfektní ústní hygienu nemají. Fluoridy mají proti kariézní účinek, remineralizují počáteční léze skloviny, snižují citlivost krčků, omezují pomnožování baktérií.

Zubní pasty obsahují fluoridy, avšak hlavně u dětských pacientů se doporučuje provádět minimálně při preventivních prohlídkách ordinační fluoridaci, což je nebolestivé a příjemné ošetření.

Fluoridační krémy či pěn se nanáší do speciálně upravených lžic pro horní a dolní čelist, které má pacient 10 minut v ústech. Poté vyplivne, nevyplachuje a doporučuje se 30 minut nepít a nejíst pro maximální efektivnost ošetření